Podołać kaprysom rodziców, czyli zakazane prezenty dla dzieci.

Prezenty dla dzieci
Prezenty dla dzieci
Każdy z nas lubi sprawiać przyjemność innym. Jeszcze bardziej cieszy nas radość w oczach dziecka.

Istnieje mnóstwo okazji do obdarowywania maluchów podarunkami. Urodziny, odwiedziny czy dzień dziecka przenoszą również nas w czar wspomnień, gdzie wybieramy przeważnie to, za czym tęsknimy, co lubiliśmy, co nam się podobało.

Niestety, czasem nasze prezenty dla dzieci wywołują niezadowolenie lub nawet przerażenie w oczach rodziców.

Niektórzy od razu podnoszą głos, pytając z wyrzutem w oczach „jak mogłeś to kupić”, inni udając, że nic się nie stało, starają się schować przed dzieckiem nieoczekiwany prezent.

Dlaczego prezenty dla dzieci mogą być powodem do konfliktu lub zakłopotania?

Otóż, niektórzy rodzice może i są kapryśni, mają tysiące wymagań, trudno ich zadowolić…jednak, czy tak naprawdę słuchamy ich jeżeli mówią o alergii swojego dziecka, o problemach z rozmiarami ubranek, bądź niechęci do nadruków na bluzeczkach? Często nie będąc jeszcze mamą  czy tatą nie zdajemy sobie sprawy, że prezenty dla dzieci mogą właśnie zaszkodzić malcom, a zatroskany rodzic nie wie, jak wybrnąć z tak niezręcznej sytuacji.

Oto lista zakazanych produktów, które należy omijać z daleka robiąc prezenty dla dzieci:

  1. CZEKOLADA- Dzieci przeważnie są łasuchami. Lubią łakocie i tylko czekają na słodki upominek. Nie wiemy jednak, czy rodzice pozwalają dziecku jeść słodycze. Może nie zdajemy sobie sprawy z poważnej alergii na kakao, orzechy czy mleko u malucha.  Mimo ogromnych walorów smakowych, odpuśćmy sobie czekoladki, gdyż mimo uśmiechu malca, mogą mu one zaszkodzić.
  2. ZWIERZĘTA- Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto wychowywać dzieci z pupilami. Lepiej jednak ten wybór zostawić rodzicom. Mimo wszelkim poradnikom, zwierze może przyczynić się do pogorszenia zdrowia u alergików czy astmatyków. Poza tym, przy tak poważnym zakupie musimy liczyć się z planem dnia dorosłych, wielkością mieszkania czy też lęków u dziecka.
  3. GŁOŚNE ZABAWKI- Dziecko ucieszy się z grających prezentów, jednak sami przebywając w pokoju przy głośnych dźwiękach monotonnej lub drażniącej muzyczki czujemy się poddenerwowani. Wyobraźmy sobie, że rodzice przebywając z dzieckiem będą częściej narażeni na nieprzyjemne odgłosy, dodatkowo będą dni, kiedy poczują się gorzej, będą zmęczeni czy pokłóceni i nasz prezent stanie się dla nich katorgą, jeżeli dziecko zakocha się w nim po uszy i będzie słuchał muzyczki non stop.
  4. SZKLANE/PORCELANOWE PRZEDMIOTY – Widziałam ich mnóstwo u dzieci- skarbonki, lampki, zwierzątka, dzbanuszki itd. Niestety większość z tych zabawek szybko się tłucze, a nasz prezent od razu ląduje w koszu, przy okazji kalecząc nóżki, rączki czy buzię dziecka. A chyba nie chcemy zrobić mu krzywdy…
  5. UBRANKA – Nieraz spotykałam się z krytyką gustów rodziców. Babcie dziwią się, jak mama może w taki sposób ubierać swoje dziecko. Padają pytania: „dlaczego maluch ubrany jest ciągle na jasno, skoro tak często się brudzi?” , albo” dlaczego dziewczynka ma takie chłopięce ubrania?” Nie dajmy się zatem zwariować. Jeżeli nie przepadamy za stylem ubierania szkraba, odpuśćmy sobie poszerzanie jego garderoby.
  6. NIEBEZPIECZNE ZABAWKI- Robiąc prezenty dla dzieci powinniśmy znać ich wiek, osobowość i temperament. Istnieją produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, jednak dla niektórych dzieci mogą stać się powodem do wypadku. Taką zabawką jest koń na biegunach, który powinien być dostosowany idealnie do dziecka. Niektóre maluchy są tak skręcone i szybkie, że wstają na konika aby wejść po nim na parapet czy szafę. Efekt domina murowany. Wszelkie przedmioty, które są długie np. miecze, pistolety, szable, różdżki, zwierzątka zakończone kijkiem nie są dobrymi pomysłami na prezenty dla dzieci.

Starajmy się zapamiętać tą listę i zrozumieć wspomniane kaprysy rodziców.

Czasem wydaje nam się, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby uszczęśliwić dziecko, a rodzice malucha znów nas się czepiają. Postarajmy się wraz z nimi zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo, robiąc przemyślane prezenty dla dzieci.